Angelė Digaitytė 2011 m.
„Kas jau matę jūrą, važiavo ne Palangon, į vasaros sezono atidarymą, o į Telšių rajoną“, - juokavo gražaus Plinijos piliakalnio, stūksančio šalia Žarėnų, papėdėję 2011 metų gegužės 13-14 dienomis vykusio nacionalinių veislių - žemaitukų žirgų bei lietuvių skalikų - pristatymo dalyviai.
Kiekviena tauta didžiuojasi savo krašto istorija, materialiniu ir kultūriniu paveldu. Lietuviai gali pasigirti skambia, sena kalba, tarmėmis, gražia, dar nesunaikinta gamta, kūrybingais, paprastais, draugiškais žmonėmis, žemaitukų veislės žirgais, lietuvių skalikais... Dar daug ko gero yra išlikę Lietuvoje. Tiesa, dar daugiau jau primiršta, bet verta dėmesio. Suprasdamas, kad be tautinio paveldo lietuviai prarastų savitumą, plungiškis Vidmantas Gendvilas su bendraminčiais jau penktą kartą surengė žemaitukų ištvermės jojimo varžybas. Prie Plinijos rinkosi ne tik žirgų augintojai - tarpusavyje varžėsi ir lankininkų turnyro, skirto Lietuvos kaimo sporto ir kultūros asociacijos „Nemunas“ 20-mečiui, dalyviai, vyko Žemaitijos regiono lietuvių skalikų paroda. Popiet visi susirinko Minijos pakrantėje. Susėdę ant žalios žolės, renginio dalyviai klausėsi žemaitiškos autorinės dainos koncerto „Esam ė būsėm“.
Žemaitukai - vienintelė natūraliai, be jokio kryžminimo, dabartinės Lietuvos teritorijoje susiformavusi žirgų veislė, žinoma jau VI-VII a., o labiausiai išgarsėjusi XIII-XIV a., vykstant lietuvių karams su kryžiuočiais. Vytautas Didysis su savo kariuomene, jodami ant žemaitukų, pasiekė Juodąją jūrą, šių eiklių žirgų nešami protėviai laimėjo Saulės, Durbės, Žalgirio mūšius. Žemaitukai garsėjo kaip patys geriausi, ištvermingiausi. Tai neaukšti, nė pusantro metro ties gogu nesiekiantys žirgai, bet labai stiprių kojų, tvirto sudėjimo, atsparūs ligoms, nereiklūs pašarui. Jie viskam tinkami: ir sportui, ir žygiui, ir darbui.
Keičiantis istorinei situacijai, vis mažiau bereikėjo karo žirgų. XIX a. pabaigoje augintojai, norėdami turėti stiprius darbo arklius, žemaitukus ėmė kryžminti su Vakarų Europos sunkiaisiais. Veislės išsaugojimu susirūpino Rietavo bei Plungės kunigaikščiai Irenėjus Oginskis (1808-1863) bei jo sūnūs Mykolas (1848-1902) ir Bogdanas (1848-1909). Jie ne tik patys savo žirgynuose laikė ir veisė žemaitukus, į karietas kinkydavo tik šios veislės žirgus, bet ir skatino tai daryti kitus dvarininkus ir valstiečius, skirdavo jiems premijas. Todėl dabar, nuo 2007-ųjų, pagerbiant kunigaikščių Oginskių nuopelnus žemaitukų veislės išlikimui, rengiamos šių žirgų ištvermės jojimo varžybos kunigaikščių Oginskių pereinamajai taurei laimėti.
Raiteliai su savo žirgais prie Plinijos piliakalnio susirinko dar penktadienio vakarą. Susėdę prie laužo, susipažino, dainavo liaudies dainas apie žirgelį, šoko, armonikai vinguriuojant liaudiškas melodijas. Buvo prisėdę ir žygeiviai, rudenį žemaitukais nujoję iki pat Juodosios jūros. Naktigonę surengęs raitųjų skautų organizacijos „Raitija“ vadovas Liudas Augaitis „Žemaičiui“ papasakojo, kad naktigonės paprotys nėra išlikęs, todėl sumanyta šį gražų žmonių tarpusavio ir su žirgais bendravimo būdą atkurti. Senais laikais prie laužo susirinkdavo visas kaimas. Bernai drožinėdavo, arklius šukuodavo, mergos irgi atsinešdavo kokį rankdarbį - apsimesdavo, kad niekas daugiau nerūpi!.. „Mūsų naktigonė buvo surengta pirmąkart. Dabar tik susipažinom, bet kitąmet būsime kaip iš vieno kaimo, atsiras daugiau bendros kalbos. Stengsimės, kad naktigonė virstų tradicine“, - optimizmu tryško L. Augaitis.
Šeštadienio rytą visi žemaitukų jojimo ištvermės varžybų dalyviai ir žiūrovai susirinko starto vietoje. Dalyvavo ir Seimo narys Jurgis Razma bei žemės ūkio viceministras Aušrys Macijauskas. Skambėjo plungiškės moksleivės Austėjos Gendvilaitės smuiku griežiamas Mykolo Kleopo Oginskio polonezas „Atsisveikinimas su Tėvyne“, žygio „2000 km istorijos“ dalyvio Vaidoto Digaičio, įsitaisiusio ant ištikimojo bendražygio žemaituko Kruizo, rankoje plazdėjo Žemaitijos vėliava. Dar minutė, kita ir prasidės jaudinančios varžybos. 28 raiteliai, tarp kurių buvo 5 žygio prie Juodosios jūros dalyviai, su savo žirgais turėjo įveikti apie 30 km trasą - joti daugiausia minkštais miško keliukais, penkiskart perbristi Minijos ir Vilko upes, pasiekti Šašaičių kaimo, garsaus Dievo krėslu, apylinkes (Plungės r.), prieš pat finišą apsukti ratą apie nuostabaus grožio Plinijos piliakalnį.
Po poros valandų pasirodė pirmieji žemaitukai. Pajutę jų kvapą, iš paskos šuoliais lėkė kiti žirgai. Toli aidėjo žvengimas, net žiūrovai juto jaudulį. Žemaitukų laukė veterinarijos gydytojai - tikrino pulsą: nepakako greičiausiai atjoti, rezultatus lėmė ir žirgo sveikata.
Popiet prasidėjo koncertas. Autorines žemaitiškas dainas traukė žemaičiai iš Žarėnų, Skuodo, Mosėdžio, svečias Vincas Bundza iš Kauno. Audringų plojimų ir pasigėrėjimo šūksnių sulaukė plungiškės - bliuzo grupė „Ironija“ ir „Saulės“ gimnazijos roko grupė „Savi“. Visus sužavėjo Austėja Gendvilaitė, prieš tai dalyvavusi jojimo varžybose, o koncerte drauge su kitais gimnazistais griežusi smuiku, atlikusi savo kūrybos žemaitiškas dainas.
Renginio pabaigoje Telšių rajono meras Vytautas Kleiva apdovanojo abiejuose plungiškių kolektyvuose dainavusią Eveliną Beivydaitę, pripažintą „Geriausia soliste“, roko grupę „Savi“ ir jos vadovą Juozą Milašių, vieną iš renginio organizatorių, plungiškę Dianą Gendvilienę. Moksleivių kolektyvą „Savi“ pasveikino ir koncerto klausęs Plungės rajono meras Albinas Klimas.
Lankininkų turnyre, kurį surengė Žemaitijos lankininkų klubas „Perkūno strėlė“, taikliausia buvo kražiškių Mockų šeima. Plungiškis Arūnas Uoga užėmė antrąją vietą.
Žemaitijos regiono lietuvių skalikų parodoje su savo augintiniais dalyvavo beveik pusšimtis šunų augintojų. Lietuvių skalikai - tai vienintelė nacionalinė medžioklinių šunų veislė, XX a. pradžioje atsidūrusi ties išnykimo riba. Šie šunys yra protingi, draugiški. Augintojai ypač vertiną jų išraiškingą skalijimą, pranešantį medžiotojams apie žvėrį. Šį kartą buvo vertinama tik šunų išvaizda. Darbinėje klasėje du apdovanojimus pelnė Vidmanto Gendvilo kalė Opė. Kantaučių medžiotojų būrelio nario Jono Juškos Pupa pripažinta parodos nugalėtoja. Daugėdiškės Rasos Trumpelytės Bela Atviroje klasėje tapo „kandidate į Lietuvos grožio čempiones“.
Pereinamoji kunigaikščių Oginskių taurė, dvejus metus iš eilės buvusi plungiškio Vidmanto Gendvilo rankose, pernai iškeliavusi į Kauno rajoną, šiemet grįžo į Žemaitiją, į Šilalės rajoną - pas pirmąją vietą užėmusio laukuviškio Martyno Bučnio žirgo Ceklio savininką Vaidotą Digaitį. Plungiškė Viktorija Mickevičiūtė su Jūratės ir Valdo Ribačevskų žemaituku Tekončiu iškovojo trečiąją vietą. Beje, abu žirgai - Ceklys ir Tekontis - yra kilę iš Vidmanto Gendvilo žirgyno.