Tradiciniai amatai

Domo Kazragio nuotrauka
Domo Kazragio nuotrauka

       

             Žemaitija – etninis regionas dabartinėje šiaurės vakarų Lietuvoje (svetainės kūrėjai Žemaitija laiko teritoriją nuo Dubysos iki Baltijos jūros, nuo Nemuno iki Latvijos sienos - A. D.). Atskira žemaičių gentis centrinėje dabartinės Žemaitijos dalyje baigė formuotis apie V a. Žemaitija pirmą kartą paminėta 1219 m. Ipatijaus metraštyje. Iš visų lietuvių etninių grupių Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje tik Žemaitija turėjo savarankiškos seniūnijos teises, kurios galiojo beveik 400 metų. Žemaitijoje klestėjo amatai – dailidės statydavo namus, gamindavo baldus, siūlams verpti ratelius; darbo turėjo kubiliai, klumpadirbiai, batsiuviai, siuvėjai, audėjos, račiai, kalviai, kailiadirbiai. Ypač populiari buvo puodininkystė; amato paplitimu ir darbų gausa žemaičių puodžiai lenkė visus kitus Lietuvos regionus. Kurti ir kūriniai „sielai atsigauti“ – mažosios architektūros paminklai. XIX–XX a. pirmoje pusėje Žemaitijoje buvo gausu tik šiam regionui būdingų ant žemės statomų ar medžiuose kabinamų medinių koplytėlių, stovėjo koplytstulpiai, stogastulpiai, kryžiai, papuošti polichrominėmis šventųjų figūrėlėmis. Lankantis Žemaitijoje tiesiog būtina paskanauti žemaičių tradicinių gėrimų ir valgių – mėtų arbatos, džiovintų obuolių giros, troškintų kopūstų su kiaulės koja, kruopinių vėdarų, bulvinių blynų, šventinio kastinio, o gal rasalynės ar cibulynės?

http://www.tautinispaveldas.lt/zemelapis/index.php?page=zemaitija

Sauliaus Tamulio nuotrauka
Sauliaus Tamulio nuotrauka

 


                                                                 TRADICINIAI  AMATAI

1. Geležies apdirbimas. Žemaitijos kalviai garsėja pasaulyje kaip puikūs meistrai. Dekoratyvūs namų apyvokos daiktai, tvorelės, vartai, įvairios puošmenos detalės, lietuviški kryžiai su saulutėmis ir daugybė kitų mūsų kalvių dirbinių reprezentuoja Lietuvą kaip gabių meistrų kraštą.
2. Medžio apdirbimas. Lietuvių tradicinė kultūra vadinama medžio kultūra. Iš medžio statyti trobesiai, laivai, darytos susisiekimo priemonės, baldai, indai ir rykai, paminklai, drožtos skulptūros. Dailidės staliai, kubiliai, dievdirbiai, kryždirbiai dirbo paprastais įrankiais – pjūklu, kirviu, kaltu. Medžio amatininkai visada pasižymėjo universalumu. Medžio apdirbimo amatai iki šiol yra vyraujantys. Stogdengiai dengia stogus nendrėmis, šiaudais, skiedromis. Staliai gamina tradicines lovas, suolus, apkaustytas ar daugiaspalve tapyba puoštas skrynias. Jiems talkina baldų margintojai. Kubiliai duobia iš medžio kamieno arba sudeda iš šulelių statines, kubiliukus, sviestamušes, duonkubilius, drožia šaukštus, samčius, dubenėlius, cukrines, druskines. Kai kurie drožia liaudiškų personažų kaukes, namų apyvokos daiktus, žaislus, lazdas, prieverpstes. Muzikos instrumentų meistrai daro ragus, būgnus, dambrelius, kankles.
3. Pynimas ir rišimas. Pinama iš vytelių, balanų, šaknų, karnų, šiaudų ir kitų vietinių medžiagų. Iš vytelių pinti baldai – stalai, kėdės ir kt. – turi nemažą paklausą šalyje ir užsienyje.  
4. Molio apdirbimas. Puodynininkai, koklininkai, plytininkai, žaislininkai. Šios grupės amatai yra vieni iš seniausių. Žiedėjai žiedžia puodus iš vieno molio gniužulo ant besisukančio žiedimo rato, lipdytojai lipdo iš molio volelių ar gniužulėlių. Kad dirbiniai būtų stiprūs, atsparūs temperatūrui ir nepralaidūs skysčiui, išdegus dar palaikoma dūmuose (juodoji keramika), pamirkoma miltų ar daržovių rauge (raugo keramika) arba glazūruojama.  
5. Akmens apdirbimas. Akmenskaldžiai, akmentašiai. Iš akmens jie kuria antkapius, memorialines stelas, paminklus, įvairiausius dekoratyvinius akcentus ir pan.
6. Tekstilės apdirbimas. Siūlų gamyba, dažymas natūraliomis priemonėmis, audimas, mezgimas, nėrimas, skiautinių, drabužių siuvimas.  
7. Kailiadirbystė. Avių, ožkų, galvijų auginimas drauge skatina ir kailių panaudojimą. Nuo seno lietuviai iš kailių moka siūti kailinius, kepures, pirštines, daryti apavą, puošnius krepšius, pinigines ir pan.  
8. Juvelyrika. Ypač ištobulinta Lietuvoje papuošalų gamyba iš metalų, gintaro, medžio ir kitų medžiagų. Tai irgi visokeriopai skatintina veiklos sritis, ypač savitai reprezentuojanti Lietuvą ne tik savame krašte, bet ir užsienyje.
9. Dailieji amatai. 
10. Knygrišiai.
11. Tradicinis maistas.
12. Tradicinė gyvulininkystė.

http://www.tautinispaveldas.lt/?pg=6&lng=lt