Papilės S. Daukanto muziejui –30 metų

Janina  Zvonkuvienė

Daukantas


             Muziejuje aiškiausioje vietoje eksponuojama paties S. Daukanto sumeistrauta kėdė, panaudojus vien natūralias medžio šakų „konstrukcijas“. Apie šią kėdę liudijo ir dar gyvus prisiminimus apie S.Daukantą 1930 -aisias papasakojo papiliškis Šliauteris, kuriam tuomet jau buvo 83 metai. Šie prisiminimai plačiai skelbiami. Puikiai pažįstu klaipėdietę šio Šliauterio anūkę Joaną Šliauterytę-Kaktavičienę, kuriai dabar taip pat... 83 metai! Ji padovanojo muziejui neeilinę senelio Šliauterio nuotrauką.

Daukantas1

 

Daukantas2


         Papilėje  S. Daukantas gyveno kelis paskutiniuosius savo metus. Muziejus – paprastas XIX a. namas. Buvo skirtas klebonijai. Seniai būtų suzmekęs ir ištižęs, kaip ir daugelis jo bendraamžių... Tačiau stovi tvirtai suremontuotas, su geru pečiumi viduje... Kad pastatas būtų išsaugotas  ir 1986 m. čia būtų įkurtas S.Daukanto muziejus, pastangas dėjo Akmenės rajono šviesiausi asmenys. Visų pirma žinomas šalies žurnalistas, redaktorius, kultūrininkas, visuomenininkas Leopoldas Rozga. Nemenkai prisidėjo kolega Apolinaras Juodpusis – veiklumu, šviesia asmenybe, meniniais ir žurnalistiniais sugebėjimais. Ir daugiau buvo entuziastų, tačiau šiuos, kaip kolegas, pažįstu. Ir kad gerb.Leopoldas pradininkas – taip pat gerai žinau. Nuoširdžiausi sveikinimai abiems kolegoms – beje, jau taip pat užvėrusiems redakcijos duris. O kad Simono Daukanto muziejus skleistų toli siekiančią šviesą, daug metų nuoširdžiai ir itin sėkmingai dirbo mokytoja Danutė Jadvyga Veisienė. Teko būti bent keletuje jos organizuotų ypatingo jaukumo ir šviesumo renginių. Nepamirštama! Šiuo metu muziejaus veiklą pirmyn traukia jauna išsilavinusi darbuotoja Ernesta Šmukštaitė. Puikiai ekskursijas po S. Daukanto vietas veda ir mokytojas Steponas Adomavičius – tikras Papilės žiniuonis. S. Daukanto asmenybės šviesą geriausiai išreiškia Papilėje stovintis jo paminklas, kurį sukūrė ypatingo talento skulptorius Vincas Grybas.

Paminklas S. Daukantui. Autorius Vincas Grybas
Paminklas S. Daukantui. Autorius Vincas Grybas

 

Daukantas1


           

                Be istorijos mokslo gelmių, be kitų jo nuopelnų, S.Daukantas puikiai atsiliepė ir apie liaudies dainas, daug yra jų surinkęs. Patikinu, kad nemaža dalis jų iki dabar atpažįstamos tarp pagyvenusių Žemaitijos dainininkių. Papiliškės žemaitės Zita, Janina, Danutė susirepetavo padainuoti keletą dainų iš S. Daukanto tautosakos raštų.  

 

Šitą paminklinį akmenį sau išsikalė pats S. Daukantas.
Šitą paminklinį akmenį sau išsikalė pats S. Daukantas.


           
            Simonas Daukantas gimė 1793 m. spalio 28 d. Skuodo rajone Kalviuose. Mirė 1864 m. gruodį Papilėje.
            Kuo gražiausios kloties akmeniškiams kolegoms, Papilės šviesuomenei ir S.Daukanto muziejaus ateičiai!
            Nuotraukose – šis tas iš muziejaus, šis tas iš aplinkos, šis tas iš aukšto piliakalnio, kur S.Daukanto kapas. Daugiausiai fotografuota 2016 10 08. Yra ir senesnių foto. Papilė. Akmenės rajonas.
 

Daukanto kapas
S. Daukanto kapas Papilės kapinėse, ant piliakalnio.

 

Ant nuplikinto Papilės piliakalnio ilsisi D. Daukantas.
Ant nuplikinto Papilės piliakalnio ilsisi D. Daukantas.