Vokietijoje eksponuotos lietuviškos Užgavėnių kaukės

Vokietijoje eksponuotos lietuviškos Užgavėnių kaukės

пт, 2017-02-17 18:01
Posted in:
Angelė Digaitytė

            Visą vasario mėnesį iki Užgavėnių Pietvakarių Vokietijoje, Hiutenfelde, esančioje „Meilės“ galerijoje buvo eksponuojamos tautodailininko iš Šiaulių Sauliaus Tamulio sukurtos Užgavėnių kaukės.  Į Reino-Nekaro regiono vokiečių ir lietuvių draugijos, tarpininkaujant viešajai įstaigai „Žemaitijos paveldas“, surengtos parodos atidarymą susirinko ne tik gausiai lietuvių apgyvendintos Lampertheimo miesto dalies gyventojai, bet atvažiavo ir iš toliau – Heidelbergo, Manheimo, Liudvigshafeno prie Reino.
            Užgavėnių šventė nuo senų laikų žinoma visoje Europoje. Labai panašiai kaip Lietuvoje Užgavėnes švenčia mūsų kaimynai – baltarusiai, latviai, ukrainiečiai, rusai. O štai Vakarų Europoje jos dažniausiai jau praradusios savo senąsias tradicijas. Žmonės švenčia, linksminasi, bet tai yra tik vakarietiški, iš Amerikos žemyno atkeliavę karnavalai su plastikinėmis kaukėmis, blizgučiais. Turbūt yra vienas iš retų atvejų, kai Vokietijoje pristatomos tradicinės lietuviškos Užgavėnių kaukės. O gal ir pirmas kartas.
            S. Tamulis jau dvidešimt vienerius metų nepaleidžia kalto iš rankų.  Vaikystėje pirmąkart pamatęs persirengėlius Saulius liko apžavėtas Užgavėnėmis. Vėliau už paskoliną pasivažinėti motorolerį iš romų tautybės vaikino gavęs dovanų labai gražią raganos kaukę, šiaulietis, žiūrėdamas į ją, puoselėjo mintį ir pats pabandyti kažką tokio pasidaryti.  Galiausiai išdrįso.   Išbandė visokiausių technikų, bet pirmoji dėmesio verta buvo pagaminta  papjė-mašė technika. Vėliau pabandė išdrožti ir iš medžio. Nelabai vykusi buvo, prisimena daugybę apdovanojimų pelnęs meistras. Gavęs kvietimą dalyvauti Šiauliuose vykusioje tautodailės parodoje, S. Tamulis pasiūlė tris kaukes, tarp jų – ir medinukę. Bet ši pateko net į parodos katalogą. Tai sužadino dar didesnį norą kurti. Juolab, kad drožti medines kaukes skatino ir  Žemaitijos nacionalinio parko darbuotoja Aldona Kuprelytė. Be kaukių, nagingas šiaulietis drožia ir seniau buvusius populiarius žaislus-suktukus, paukštukus, šaukštus. Bet kur buvęs kur nebuvęs, žiūrėk, ir vėl kaukę sukūręs.
           „Man Užgavėnės tapo nuostabia švente, geriausia ir įdomiausia metuose, ir nežadu sustoti – drošiu kaukes tol, kol kol turėsiu sveikatos,“  –  prisipažįsta užsispyręs žemaitis. Jo kolekcijoje jau apie pusketvirto šimto kaukių. Šį vasarį jos eksponuojamos 8 parodose – Trakuose, Panevėžyje, Velže, Kelmėje, jubiliejinėje tautodailininkų parodoje Vilniuje, Liaudies buities muziejuje Rumšiškėse, Ukrainoje ir Vokietijoje.   Tradicinių kaukių drožėjo kūriniai nuolat pelno prizines vietas. S. Tamulis svajoja apie savo kaukių muziejų Šiauliuose. Bet tai bus vėliau. O kol kas dar savo kaukėmis žadins žmonių norą puoselėti Užgavėnių tradicijas.

 

Dariaus Šulco, Emilijos Schneemann ir Sauliaus Tamulio nuotraukos.