Kultūros sostinėse svaigalų nebus

Kultūros sostinėse svaigalų nebus

Ant, 2017-01-03 16:34
Posted in:

            

             Mažųjų Lietuvos kultūros sostinių tradiciją pradėta propaguoti 2015 metais. Tuomet mažąja kultūros sostine pasiskelbė Šiaulių rajone esanti Naisių gyvenvietė. 2016-aisiais Naisių bendruomenės ir Lietuvos kaimo bendruomenių sąjungos iniciatyva mažosiomis Lietuvos kultūros sostinėmis buvo paskelbta 10 vietovių, esančių kiekvienoje iš dešimties apskričių. Šiemet garbė vadintis mažosiomis Lietuvos kultūros sostinėmis suteikta dar dešimčiai miestelių.
            Šiemet vėl dešimt Lietuvos miestelių tampa mažosiomis kultūros sostinėmis. Jose vyksiančių gausių renginių organizatoriai teigia propaguosiantys išskirtinai blaivią kultūrą. Mat teisė tapti mažąja Lietuvos kultūros sostine miesteliams suteikiama tik tuomet, kai šie užsibrėžia visus kultūrinius renginius organizuoti atsisakant prekybos alkoholiu ir vaišinimosi juo.
                  Šiemet mažosiomis  kultūros sostinėmis Žemaitijoje tapo  Priekulė, reprezentuojanti Klaipėdos apskritį, Gasčiūnai atstovausiantys Šiaulių apskričiai, Ukrinai – Telšių apskričiai ir Vilkyškiai – Tauragės apskričiai. 
                 Mažąja Lietuvos kultūros sostine tapusios Priekulės kultūros renginių koordinatorė Raimonda Damulienė, tikina, kad Priekulė tikrai turės ką parodyti, tik tegu svečiai kuo gausiau atvažiuoja.  Ji pažymėjo, kad simboliška yra tai, jog miestelis šį titulą gavo, kai Klaipėda pelnė didžiosios Lietuvos kultūros sostinės vardą: „Esame netoli, tad tikimės, kad žmonės, važiuodami į Klaipėdą, užsuks ir mūsų kraštą.“
                Šiemet Priekulėje vyks renginių, skirtų rašytojai Ievai Simonaitytei, mat 2017-ieji paskelbti jos metais. Taip pat bus prisiminti kiti Mažosios Lietuvos šviesuoliai, nešę kultūrą į Didžiąją Lietuvą. Be kultūrinių renginių, Priekulėje dar vyks žirgų sporto varžybos, šiupinio virimo čempionatas, Lietuvos pirtininkų šventė ir daug kitų pramogų.
                Mažeikių rajono Ukrinų kaime  Mažosios kultūros sostinės renginių pradžia skelbiama jau ateinantį penktadienį, kai iš Ukrinų kilusi, o dabar Vokietijoje gyvenanti arfininkė Giedrė Šiaulytė parvyks į gimtinę ir gros su Mažeikių muzikos mokyklos moksleiviais. mažosios kultūros sostinės renginių koordinatorė, bendruomenės pirmininkė V. Vžesniauskienė pažymėjo, kad kultūra – ne vien kultūros renginiai. „Kultūrą propaguojame organizuodami viktorinas-protų mūšius, kuriuose dalyvauja komandas sudarę atskirtų gatvių gyventojai, taip pat kultūringai, blaiviai leidžiame laiką drauge sportuodami ar gamindami papuošalus. Taigi rengsime ir savo sukurtų gaminių parodas“, – vardijo ukriniškė.
                Joniškio rajono Gasčiūnų kaime  mažosios kultūros sostinės renginių pradžia bus iš šios vietovės kilusio, dabar Vilniuje gyvenančio jauno žurnalisto Edvardo Kubiliaus dokumentinio filmo apie Gasčiūnus pristatymas. Tarp kitų kultūros renginių – Gasčiūnuose gyvuojančio mėgėjų teatro šventė, Šiaulių krašto fotografų pleneras, Amatų dienos, meilės deivės Mildos šventė, kuri žadama kaip atsvara Valentino dienai.
                Vilkyškiuose laukia įvairūs kultūriniai ir šviečiamieji-edukaciniai renginiai, mokslinės konferencijos, pristatančios Vilkyškių ir viso krašto istorinę praeitį ir kt.

Paruošta pagal „Lietuvos žinių“ ir „Regionų naujienų“ informaciją.