Užburtas Užgavėnių

Sauliaus Tamulio asmeninio archyvo nuotrauka

 

             Saulius Tamulis yra tautodailininkas, 2011 m. respublikinės konkursinės liaudies meno parodos AUKSO VAINIKAS Šiaulių apskrities regioninio turo II vietos, Žemaitijos nacionalinio parko Užgavėnių kaukių konkurso 2008 m. – I, 2009 m. – II, 2012 m. I vietų laimėtojas. Šiaulių žemaičių folkloro ansamblio "AUDA" narys, nuolatinis Užgavėnių dalyvis, garsiosios žako papūgos Albino, traukiančio patriotines dainas, šeimininkas.
            Saulius Tamulis medines kaukes, žemaitiškai ličynas, drožia jau virš 20 metų. Tautodailininkas – vienintelis Šiaulių menininkas, kaukes dirbantis pagal senovines tradicijas – kuria daugiabučio namo rūsyje, per sezoną kartais nudrožia net virš trisdešimt kaukių.  Dirba žemaitis su meile, tad kiekviena kaukė jam brangi, kaip vaikas. Jo pradžiamokslis – knyga „Užgavėnės Kurtuvėnuose“. Vyras knygą vartė kiekvieną vakarą, kol svajonė išsipildė – jis drožia kaukes, kuriomis žavisi žmonės. Sako, jei parduotų kurią kaukę, tai tik už kokius 50 eurų. 
 

Užgavėnės


            
            Tautodailininkas namuose turi per 300 Užgavėnių kaukių kolekciją.
            Yra keletą padaręs didelių, kurias kabina ant sienos, yra ir mažyčių – suvenyrinių. Kartais išdrožia gana didelę kaukę, tačiau ir ją galima užsidėti. Svarbiausia, kad nespaustų, būtų nesunki, kad persirengėlis galėtų šokti ir dainuoti.
             Apie save: „Gimiau 1965 m.  balandžio 22 d. Šiaulių raj. Šemetiškių k. Buvau gal kokių ketverių, kai persikėlėme gyventi į Kuršėnus. Spėju, ten ir įstrigo mano pasąmonėje Užgavėnės. Be galo patikdavo, kai matydavau einančius per draugus kaimynus-persirengėlius ir mus aplankydavo. 1979-aisiais atsikėlėme gyventi į Šiaulius. 
 

Saulius drožia.

          

                 Po kelerių metų (man buvo 23-eji) pas vieną kaimyną pamačiau tokią netradicinę molinę kaukę. Ji man labai patiko, tai, galvojau, bandysiu kažką panašaus kurti. Na, išbandžiau visokių technikų: ir foliją, ir kartoną lipdyti, šis tas pavyko, nors, kaip sakoma, kaip tas pirmas blynas apsvilęs, po to atėjo eilė ir papjė mašė technikai. Galiu pasigirti: trečia jau ir patį nustebino – gerai pavyko. Ir taip gerokai įsivažiavau. Po kiek laiko pamačiau, kad kitiems jos patiko, ir tai mane dar daugiau užvedė. Nors iš medžio drožti kaukes man buvo tik tartum sapne, galvoju, pabandysiu. Pirmąją šiokią tokią išdrožiau. Ji man atrodė nelabai išėjusi, tai aš ją nukišau į užkampį. Po kiek laiko mane pakvietė dalyvauti Šiauliuose vykusioje tautodailės parodoje. Aš pristačiau savo keletą kaukių. Tarp jų ir tą, mano manymu, nevykusią. Po parodos vartau katalogą. Ogi, žiūriu, mano tosios medinės nuotrauka išspausdinta. Taip mane nudžiugino!..    

     

Užgavėnės

            Atvažiuodavo iš Platelių, iš Žemaitijos nacionalinio parko, Aldona Kuprelytė, ragindavo: „Imkis medžio, tau išeis!“ Taip ir įnikau į medieną. 
            Esu Šiaulių žemaičių folkloro ansamblio "AUDA" narys, tautodailininkas. Ne kartą su savo kaukėmis papuošiau savo kolegas, su kuriais kartu Rumšiškėse skiname laurus. Plateliuose surengtose parodose užėmiau ne kartą pirmą vietą.  Rumšiškių liaudies buities muziejuje yra bent dvidešimt mano kaukių. Man Užgavėnės – nuostabi šventė, geriausia metuose, ir nežadu sustoti – drošiu kaukes tol, kol turėsiu sveikatos.“

Kontaktai:
Tel. 8 606 01343,
sauliust9@gmail.com              

                                                                 

Užgavėnės


 

Užgavėnės


 

kaukė


 

Užgavėnių personažai ​ 

Užgavėnėe


 

ParodaSauliaus Tamulio asmeninio archyvo nuotrauka